wtorek, 9 października 2012

Dieta jajeczna | Najlepszy nabiał w Twojej diecie – jogurt, mleko, a może twaróg?


Co tak naprawdę znajduje się w białym płynie, które nalewamy sobie codziennie do szklanek? Co mieści się w jogurtach i serkach, które podajemy dzieciom?

Z nabiału można zrobić wiele zdrowych i pożywnych potraw
Będąc dzieckiem każdy z nas wielokrotnie słyszał od rodziców, czy od babci, że jeśli nie będziemy pili mleka, nasze kości i zęby będą słabe. I rzeczywiście, jest to prawda, ale jeśli mówimy o mleku ludzkim, który pijemy od matki . Ludzie to jedyne ssaki, które kontynuują picie mleka w dorosłym życiu. Inne zwierzęta po wykształceniu kopyt, rogów, porzucają picie mleka. Przez lata uważano, że białko zawarte w mleku korzystnie wpływa na twardość kości. Zalecano picie mleka po to, aby przeciwdziałać osteoporozie, a więc głównie dla kobiet powyżej 40 roku życia. Tymczasem wieloletnie badania naukowe i obserwacje grup kobiet wykazały, że picie mleka wcale nie poprawia uwapnienia kości. Wręcz odwrotnie, kobiety z grupy regularnie pijących mleko, miały kości słabsze.

odchudzanie

Dlaczego tak się dzieje?

Białko, które jest zawarte w mleku, a więc tzw. kazeina to białko typu zwierzęcego, które powoduje wypłukiwanie z organizmu ludzkiego obecnego tam białka. Dodatkowo, udowodniono, że białko pochodzące z mleka ścina się pod wpływem działania kwasów trawiennych, które zawarte są w naszym żołądku. Powoduje to powstanie substancji, przypominającej konsystencją twaróg. Twaróg ten oblepia inny pokarm, który akurat znajduje się w żołądku i uniemożliwia jego trawienie. Treść zalega, więc w żołądku tak długo, aż ścięte białko się strawi. Wówczas dopiero rozpoczyna się właściwy proces. Tak długotrwałe zaleganie w przewodzie pokarmowym niestrawionego jedzenia może mieć niekorzystny wpływ na jego funkcjonowanie i wywoływać problemy gastryczne.

Co więc spożywać z grupy nabiałów, aby sobie nie szkodzić?

Specjaliści przekonują, że z pewnością nie powinno to być mleko typu UHT. Mleko tego typu przygotowuje poprzez podgrzanie go do temperatury 140 stopni na kilka minut. Jak wiadomo wysoka temperatura powoduje, że większość witamin i mikroelementów ginie. W wyniku podgrzewania z mleka znika 20% witamin z grupy B oraz 25% witaminy C, jak również kwasu foliowego. Specjaliści od zdrowego żywienia ustalili, w jakiej ilości powinny występować składniki w produkcie mlecznym, aby można go uznać za wartościowy. Jedna porcja takiego produktu powinna zawierać 350 mg potasu, do 3 gramów tłuszczu oraz 140 mg sodu. Tłuszcze, które są zawarte w produkcie mlecznym nie mogą stanowić w zbyt dużej części nasyconych kwasów tłuszczowych. Zaleca się, aby stanowiły maksymalnie 1/3 grupy tłuszczowej. Tych kryteriów nie spełniają mleka UHT, ale dzieje się tak w przypadku jogurtów, kefirów i maślanek.

Okazuje się, więc, że zdrowszym produktem z grupy nabiałowej jest jogurt. Ze względu na procesy fermentacyjne powstają w nim dobroczynne bakterie, których spożywanie jest szczególnie ważne w czasie obniżonej odporności oraz przy antybiotykoterapii. Zarówno jogurty, jak i kefiry charakteryzuje zdecydowanie większe wchłanianie składników odżywczych, niż ma to miejsce w przypadku mleka. Ze względu na wspomaganie pracy układu nerwowego poleca się picie maślanki. Przyswajalność składników odżywczych z tego produktu jest wyższa, niż z mleka. Pamiętajmy jednak, że jogurty smakowe są o wiele bardziej kaloryczne, niż naturalne. Dzieje się tak ze względy na wyższą zawartość węglowodanów. Do jogurtów smakowych dodawanych jest więcej sztucznych składników – między innymi barwników. Wybierając produkt mleczny ze sklepowej półki należy zwrócić uwagę, czy sięgamy po jogurt truskawkowy, czy o jogurt o smaku truskawek. Między nimi istnieje zauważalna różnica – w jogurcie o smaku truskawek wszystkie substancje smakowe są sztucznie wytworzonymi substancjami chemicznymi. Trzeba połączyć ze sobą często nawet kilkaset różnych elementów, aby uzyskać aromat „identyczny” z naturalnym. Pamiętajmy również, że nawet informacja na opakowaniu mówiąca, że aromat, czy barwnik ma naturalne pochodzenie, nie musi oznaczać, że jego źródłem są np. truskawki. Koszenila, czerwony barwnik dodawany między innymi do niektórych jogurtów jest pochodzenia naturalnego. Robi się go ze sproszkowanych jaj mszyc żerujących na agawach. Po ich zebraniu i wysuszeniu, uzyskują barwę karminową, przez co dodawane są do produktów spożywczych w celu ich zabarwienia na czerwono.

Czujni musimy być również w chwili decydowania się na żółty ser. Produkty najtańsze, serami na pewno nie będą. Zwróćmy uwagę, że bardzo często na opakowaniach jest napisany: kremowy, do smarowania. Nie ma tam wzmianki, że jest to ser. Dlaczego? Zwyczajnie nim nie jest. Jest to twór seropodobny, produkowany z oleju roślinnego. Również parę chwil trzeba poświęcić na poszukiwanie na sklepowych półkach masła dobrej jakości. Musimy wiedzieć, że masło będzie się w większej części składało z masła, jeżeli w dotyku będzie twarde. Produkt, który rozsmarowuje się bez problemu, pomimo niskiej temperatury, zawiera duże ilości tłuszczów roślinnych. Masło wyjęte z lodówki będzie twarde i trudne do roztarcia na pieczywie.


http://www.facebook.com/RankingOdchudzanie/app_23798139265

Do swojej diety warto wprowadzać twarogi, które uzyskuje się ze skwaśniałego mleka. Jest to produkt nisko przetworzony, bez dodatku soli, czy innych składników. W jego skład wchodzi żelazo i magnez, co zwiększa jego walory zdrowotne. Twarogi są ważnym źródłem niektórych aminokwasów – metioniny oraz choliny. Metionina ma działanie odtruwające organizm, przeciwzapalne oraz działa żółciopędnie i zapobiega powstawaniu złogach w drogach żółciowych oraz moczowych. Posiada udowodnione działanie antydepresyjne, wspomaga działanie niektórych leków takich jak antybiotyki, sulfonamidy i antydepresanty.

A więc zamiast po mleko z kartonika, lepiej jest sięgać po produkty takie jak kefiry, czy jogurty. Można z nich przygotowywać wiele ciekawych dań, które będą odpowiednie zwłaszcza w okresie letnim. Koktajle na bazie owoców i warzyw mogą być doskonałym sposobem ochłodzenia się w gorące dni. Nieprawdą jest, że koktajle są tuczące. Będą dietetyczne, jeśli do ich osłodzenia zamiast białego cukru dodamy miodu.

Koktajl ogórkowy (porcja ok. 100 kcal)
Szklanka jogurtu naturalnego, kefiru lub maślanki
Pół świeżego ogórka
Szczypta soli, świeżo mielony pieprz
Koperek
Mięta do dekoracji

Ogórka obieramy i kroimy na niewielkie kawałki. Miksujemy go z kefirem. Pod koniec miksowania dodajemy łyżkę stołową drobno posiekanej pietruszki. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Całość dekorujemy plasterkiem ogórka i listkami mięty.

Placki z twarogu
twaróg chudy 0,5 kg
Mąka 4 łyżki
Jajka 2 szt
Miód 3 łyżki
Cukier waniliowy 1 szt
Skórka z cytryny 1 szt

Zmielony twaróg mieszamy z resztą składników na jednolitą masę. Smażymy placki na złoty kolor po obu stronach na niewielkiej ilości oleju.

Zapiekanka warzywna z jogurtem
Szklanka makaronu pełnoziarnistego
Duży jogurt naturalny
Średni brokuł
3 marchewki
Jeden por
4 pieczarki
2 różnokolorowe papryki
Sól, pieprz, czosnek, tymianek

Warzywa sparzamy we wrzątku, aby nieco zmiękły. Podgotowujemy przez kilka minut makaron. Z jogurtu przygotowujemy sos – doprawiamy go solą, pieprzem, czosnkiem i tymiankiem. Jeśli jest gęsty, dodajemy do niego nieco wody. Warzywa i makaron wrzucamy do żaroodpornego naczynia. Zalewamy jogurtowym sosem. Jeśli nie jesteśmy na diecie, wierzch zapiekanki posypujemy garścią tartego sera. Zapiekamy przez około 20-30 minut w temp. 180 stopni.

Ewa Bandurska
Źródło:
http://www.kobieta.byc.pl/index.php?parent=600&page=570&top=600&id=6664

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz